تبلیغات
نانو - روشی جدید برای رشد نانولوله کربنی ارائه شد
زندگی بهتر با نانو

روشی جدید برای رشد نانولوله کربنی ارائه شد

دوشنبه 30 آذر 1388 03:16 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کرج با انجام پژوهشی روش جدیدی را برای سنتز و رشد نانو لوله های کربنی ارائه دادند.
به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، محققان ادعا می‌کنند که از نانولوله به دست آمده از این روش می‌توان در ساخت گسیلنده‌های الکترونی و ادوات سخت با هدایت گرمایی بالا استفاده نمود.
دکتر "مجید مجتهدزاده لاریجانی"، این پژوهش را با هدف "ارایه شیوه‌ای نوین برای رشد نانولوله‌های کربنی به خصوص روی بسترهایی با پایه کاتالیستی با استفاده از بمباران یونی" انجام داده است.
مجتهدزاده افزود: "بستر مورد استفاده در این طرح، استیل است. ابتدا عملیات سطحی روی زیر لایه به کمک بمباران یونی سطح، با آرگون در انرژی و دزهای مختلف انجام گرفت. سپس مرحله رشد نانولوله کربنی به روش TCVD روی نمونه‌های بمباران شده با استفاده از گازهای هیدروژن و استیل صورت پذیرفت و نمونه‌ها، با دستگاه‌های AFM،SEM ، TEM و طیف‌سنجی رامان مورد بررسی قرار گرفتند.
وی خاطر نشان کرد: نتایج این مطالعه نشان داد که انرژی و دزی که در آن، سطح زیرلایه به صورت دانه‌های ریز تغییر شکل می‌دهد، برای رشد نانولوله کربنی چگال و چسبنده بسیار مناسب است.
مجتهدزاده در پایان تاکید کرد: "این نانولوله‌ها می‌توانند در صنایع الکترونیک برای ساخت گسیلنده‌‌های الکترونی و نیز ساخت ادوات سخت با هدایت گرمایی بالا استفاده شوند".
از سال 1991، همزمان با کشف نانولوله‌های کربنی، محققان همواره سعی در بهینه‌سازی تولید آن و نیز به‌کارگیری آن در صنایع مختلف داشته‌اند.
جزئیات این پژوهش در مجلهSurface & Coatings Technology (جلد 203، صفحات 2510–2513، سال 2009) منتشر شده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -