تبلیغات
نانو - ساخت نانو بیوسرامیک های شبه استخوانی در دانشگاه اصفهان
زندگی بهتر با نانو

ساخت نانو بیوسرامیک های شبه استخوانی در دانشگاه اصفهان

دوشنبه 30 آذر 1388 03:14 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو و دانشگاهها ،
پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان به ‌منظور جذب بهتر پروتئین و سلول‌های استخوان‌ساز در بدن، اقدام به بهبود و توسعه ساخت نانوبیوسرامیک‌های شبه استخوانی کردند.
 
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ، این نانوبیوسرامیک‌ها که به روش فعال‌سازی مکانیکی با آسیاکاری پرانرژی تهیه شده‌اند، می‌توانند در صنایع پزشکی و درمانی همانند ترمیم بافت سخت آسیب دیده، ساخت داربست مهندسی بافت برای خلق و بازسازی بافت استخوان، پوشش سطح ایمپلنت فلزی بدن، انتقال و رهایش دارو و حمل ژن در ژن‌ درمانی مورد استفاده قرار گیرند.
دکتر محمدحسین فتحی، دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در ساختار بافت معدنی استخوان، یون‌هایی همچون Na+، K+، Mg+2، CO3-2 و F- وجود دارد که از بین این یون‌ها، CO3-2 و F- تأثیر بیشتری بر رفتار و خواص بخش معدنی استخوان دارد و حضور یون F- در حد خیلی کم، در بافت دندان و استخوان، ضروری است.
وی افزود: جایگزینی گروه‌های OH- در ساختار هیدروکسی آپاتیت با یون F- ، منجر به شکل‌گیری ترکیب جدیدی با عنوان فلوئور‌ آپاتیت (Ca10(PO4)6F2) می‌شود که نسبت به پودر هیدروکسی آپاتیت خالص در محیط بیولوژیکی بدن مزایایی نظیر توانایی تشکیل سریع‌تر لایه آپاتیت بر سطح، جذب بهتر پروتئین و سلول‌های استخوان‌ساز بر سطح و نرخ انحلال کمتر دارد.
فتحی از دیگر مزایای فلوئور آپاتیت را پایداری حرارتی بالای آن طی فرایند تولید به ویژه هنگام تهیه بالک آن بیان کرد.
در این پژوهش، از روش آنالیز فازی پراش پرتو ایکس به منظور تایید حضور فازهای مطلوب در ترکیب و روش آنالیز حرارتی افتراقی برای ارزیابی رفتار حرارتی محصول تولیدی استفاده شد.
همچنین به ‌منظور بررسی شکل و توزیع اندازه ذرات پودر نانومتری، از میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی و از روش طیف ‌سنجی مادون ‌قرمز با تبدیل فوری برای آنالیز بنیان‌های موجود در نانو پودر استفاده گردید.
پژوهش حاضر در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد مهندس احسان محمدی زهرانی به راهنمایی دکتر محمدحسین فتحی دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده و بخشی از نتایج و دستاوردهای آن در مجله Journal of Crystal Growth (جلد 311، صفحات 1392-1403، سال 2009) منتشر شده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -