تبلیغات
نانو - محققان با کمک فناوری نانو خواص کامپوزیت چوب-پلاستیک را بهبود بخشیدند
زندگی بهتر با نانو

محققان با کمک فناوری نانو خواص کامپوزیت چوب-پلاستیک را بهبود بخشیدند

دوشنبه 30 آذر 1388 03:12 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو فناوری ،
محققان مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، با افزودن نانورس به کامپوزیت چوب-پلاستیک ساخته‌شده از باگاس (تفال? نیشکر)، موفق شدند خواص مکانیکی و فیزیکی آن را بهبود دهند.
 
به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دکتر "علیرضا عشوری"، عضو هیئت علمی پژوهشکده صنایع شیمیایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: هدف اصلی، بررسی تاثیر افزودن نانورس با درصدهای وزنی مختلف، بر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ماده مرکب ساخته شده از باگاس و پلی پروپیلن است.
کامپوزیت‌ها، موادی چندجزیی هستند که خواص آنها در مجموع، از خواص هرکدام از اجزاء به ‌تنهایی، بهتر است و اجزای مختلف، کارایی یکدیگر را بهبود می‌بخشند.
در این میان، گروهی از این مواد به نام مواد مرکب چوب-پلاستیک به‌ دلیل ویژگی‌های برتر نسبت به دو ماده اصلی تشکیل‌ دهنده (چوب و پلاستیک)، کاربردها و مصارف متعددی از جمله در صنعت ساختمان، خودروسازی، هوافضا و ... پیدا کرده‌ است.
عشوری، ا‌ظهار داشت: در این بررسی، از آرد باگاس (30%) به‌عنوان ماد? لیگنوسلولزی تقویت‌کننده، پلی‌پروپیلن (70%) به‌عنوان ماتریس و انیدریدمالئیک پروپیلنی (MAPP)، به‌عنوان عامل جفت‌کننده (2% و %4 استفاده شد.
به گفته وی، نانورس (Nanoclay) با درصد وزنی چهار درصد، به این مواد افزوده ‌شد و سپس خصوصیات مکانیکی مانند استحکام و مدول کششی، استحکام دربرابر ضربه) و همچنین برخی از خصوصیات فیزیکی (از جمله میزان جذب آب، در مدت 24 ساعت مورد بررسی قرار گرفت.
عشوری گفت: با استفاده از نانوپرکننده‌ها/تقویت‌کننده‌ها در مواد مرکب چوب-پلاستیک، برخی خواص مکانیکی و فیزیکی این مواد را می توان به ‌صورت قابل ملاحظه‌ای ارتقا داد.
وی اظهار داشت: در این مطالعه، به تأثیر نانورس در این زمینه پرداخته شده که نتایج بدست آمده نشان داد بجز مقاومت به ضربه، سایر خصوصیات مکانیکی و فیزیکی، با افزایش نانورس، بهبود قابل ملاحظه‌ای یافته ‌است.
نتایج این پژوهش در سطح نیمه صنعتی، در صنایع چوب-پلاستیک (به‌خصوص با کاربرد در صنایع خودرو)، قابل استفاده است.
این تحقیق، با همکاری دکتر امیر نوربخش عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در بخش علوم و تحقیقات چوب و فرآورده‌های آن انجام شده و جزئیات آن در مجل? Applied Polymer Science (جلد 112؛ صفحات 1390-1386؛ سال 2009) منتشر شده‌ است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -