تبلیغات
نانو - سنتز نانو ذرات مگنتیت به روش زیستی
زندگی بهتر با نانو

سنتز نانو ذرات مگنتیت به روش زیستی

دوشنبه 30 آذر 1388 03:11 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو و دانشگاهها ،
به همت دانشجوی کارشناسی ارشد نانوفناوری دانشگاه تربیت مدرس، نانوذرات مگنتیت به روش زیستی، سنتز و مشخصه یابی شدند.
 
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، در سال های اخیر گونه های مختلفی از باکتری های مغناطیس گرا کشف شده اند.
این باکتری ها نانوذرات مغناطیسی را در داخل سلول می سازند و آن ها را در زنجیره هایی ثابت می کنند. چنین ذراتی مگنتوزوم نامیده می شوند.
"فرهاد فرزان" دانش آموخته رشته مهندسی مواد گرایش نانوفناوری و مجری این طرح می گوید: مگنتوزوم ها قابلیت استفاده برای کاربردهایی نظیر انتقال دارو، هدف گیری سلولی و درمان گرمائی را دارند.
باکتری های مغناطیس گرا خطوط میدان مغناطیسی را دنبال می کنند، چنین پدیده ای مغناطیس گرایی نامیده می شود و می تواند در رباتیک بسیار مفید باشد.
وی در تشریح مراحل پژوهش خود افزود: در این پژوهش، نمونه های آب شیرین از رودخانه کرخه و نمونه های آب شور از دریای خزر جمع آوری شدند.
پس از غنی سازی، دوگونه باکتری مغناطیسی از طریق کشت جامد جداسازی شدند. این باکتری ها، با باکتری مگنتوسپیریلوم و مگنتوتکتیکیوم مقایسه شدند.
باکتری های جدا شده گرم منفی بودند و پاسخ گویی گونه های جدا شده به میدان مغناطیسی به کمک میکروسکوپ نوری بررسی شد.
پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: شواهد حاکی از آن بود که آن ها به هردو قطب شمال و جنوب آهنربا جذب می شدند.
تصاویر نشان داد که باکتری های آب شیرین و آب شور شکل های میله ای و فنری دارند. همچنین تصاویر، زنجیره های مگنتوزوم ها را نشان داد. نقشه عنصری نمونه ها حاکی از آن بود که فاز مگنتوزوم ها مگنتیت است.
رفتار مغناطیسی مگنتوزوم ها از طریق مغناطیس سنجی با شیب فرکانسی متناوب بررسی شد و نشان داده شد که مگنتوزوم ها خواص انتقالی سوپر پارامغناطیس به تک حوزگی را از خود بروز می دهند.
این پژوهش که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد "فرهاد فرزان" ارائه شد با راهنمائی دکتر "سید عباس شجاع الساداتی" عضو هیات علمی دانشکده فنی مهندسی انجام شد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -