تبلیغات
نانو - ایران تا هفت سال آینده جز 12 کشور برتر در حوزه فناوری نانو خواهد بود
زندگی بهتر با نانو

ایران تا هفت سال آینده جز 12 کشور برتر در حوزه فناوری نانو خواهد بود

دوشنبه 30 آذر 1388 02:57 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو و دانشگاهها ،
رییس پژوهشکده علوم نانو پژوهشگاه دانش های بنیادی با اشاره به پیشرفت ایران در علوم نانو گفت: تا سال 1395 یکی از 12 کشور برتر در حوزه فناوری نانو خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، دکتر "هاشم رفیعی تبار" روز دوشنبه در مراسم بیستمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: ایران در سال 83 و در زمان تاسیس ستاد ویژه توسعه نانو فناوری، جایگاه 62 را در رتبه بندی جهانی نانو در اختیار داشت و تنها طی پنج سال توانست رتبه خود را به جایگاه بیست و ششم ارتقا دهد.
وی با اشاره به توانمندی و ظرفیت های دانشمندان ایرانی در علوم نانو گفت: در سال 88 محققان سراسر کشور 301 طرح پژوهشی در قالب پایان نامه دکترا و 1592 طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد را در علوم نانو به پایان رسانده اند.
به گفته وی رسیدن به جمع 12 کشور برتر حوزه نانو نیازمند فراهم آمدن زیرساخت های این فناوری است.
رفیعی تبار حمایت های مادی و معنوی دفتر مقام معظم رهبری و وزارتخانه های مختلف و بها دادن به این حوزه علمی را عامل پیشرفت سریع نانو طی شش سال گذشته معرفی کرد.
وی نبود زیرساخت های لازم فیزیکی، انسانی، نهاد های سیاست گذاری موثر، شفاف و بلند مدت را مهمترین چالش در مسیر فناوری های نوین عنوان کرد.
رییس پژوهشکده علوم نانو با اشاره به برخی موازی کاری ها و همچنین نبود سیاستگذاری های بلند مدت گفت: تاسیس وزارتخانه صنایع فناوری های نوین می تواند با تمرکز و ساماندهی فناوری های نوین به پیشرفت این علم کمک کند.
وی با اشاره به از دست دادن فرصت های طلایی ایران در روند توسعه جهانی طی قرون گذشته تاکید کرد: تکیه بر فناوری های نوین امکان گذار به موج چهارم توسعه را برای کشور فراهم می کند.
مراسم بیستمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه دانش های بنیادی روز دوشنبه با حضور جمعی از دانشمندان و روسای پژوهشکده ها و برخی از اعضای هیات امنای این پژوهشگاه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -