تبلیغات
نانو - دستاورد تحقیقاتی دانشگاه شریف در زمینه نانو فوتونیک و پلاسمونیک
زندگی بهتر با نانو

دستاورد تحقیقاتی دانشگاه شریف در زمینه نانو فوتونیک و پلاسمونیک

دوشنبه 30 آذر 1388 01:56 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو و دانشگاهها ،
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به تحلیل عملکرد الکترومغناطیسی لایه های نازک رسانه ها برای ادوات پلاسمونی و فوتونی در زمینه مخابرات نوری شدند.
 
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دفتر ارتباطات پژوهشی دانشگاه صنعت شریف، دکتر خشایار مهرانی پژوهشگر دانشگاه گفت: در این طرح پژوهشی با استفاده از سطوح رسانا؛ به جای استفاده از فیلم های نازک فلزاتی هم چون طلا و نقره، امواج سطحی برای هر دو قطبش اصلی قابل حصول هستند و در محدوده تراهرتز تلفات کمتری نشان می دهند.
وی افزود: در این روش، از طریق کنترل شرایط مرزی وسیله جریان سطحی عبوری از مرز رسانا، انرژی امواج الکترومغناطیسی روی سطح متمرکز خواهد شد.
استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: تمرکز انرژی الکترومغناطیسی بر روی سطح در پایین آوردن توان نوری آستانه برای مشاهده آثار غیر خطی موثر بوده و در کاربردهایی نظیر فیلترهای قابل کنترل و سوییج های تمام نوری قابل استفاده خواهد بود.
مهرانی ابراز امیدواری کرد: این روش تولید خانواده ای از ادوات قابل کنترل با فرمان نوری را میسر می کند که می تواند گام مثبتی در جهت توسعه علمی کشور باشد.
به گفته وی فعالیت های پژوهشی در این زمینه از سال 74 با همت دکتر رشیدیان در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.
گفتنی است نتایج این تحقیق در مجلات مختلفی همچون IET Optoelectronics، Optical and Quantum Electronics، Semiconductor Science and Technology و Journal of Optics به چاپ رسیده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -