تبلیغات
نانو - جایگاه علمی ایران در حوزه نانو برای جهانیان شناخته شده است
زندگی بهتر با نانو

جایگاه علمی ایران در حوزه نانو برای جهانیان شناخته شده است

دوشنبه 30 آذر 1388 02:53 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده

دبیرکمیته استانداردسازی فناوری نانوی ایران گفت: حضور فعال ایران در زمینه فناوری های نانو موجب شد تا کشورهای فعال در این عرصه، ایران را به رسمیت شناخته و ما را در عضویت کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو بپذیرند    

 

رضا اسدی‌فرد" روز شنبه به خبرنگار علمی ایرنا افزود: این فعالیتهای مستمر است که نقش و جایگاه ایران را در زمینه فناوری نانو به جهانیان می شناساند.
وی اظهار داشت: در هشتمین اجلاس کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو، ایران با کسب 11 رأی موافق از کل 12 رأی به عنوان نماینده خاورمیانه و شمال آفریقا به عضویت هیئت رئیسه این کمیته انتخاب شد.
به گفته اسدی کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو متشکل از کمیته‌های منطقه ای مختلف است که در زمینه های متنوع فناوری نانو فعالیت می کنند.
وی افزود: رئیس این کمیته دکتر "پیتر هتو" از مؤسسه استاندارد انگلستان (BSI) است و رهبری کمیته‌های چهارگانه تخصصی این کمیته به عهده افرادی از کشورهای ژاپن، آمریکا، کانادا و چین قرار دارد.
به گفته وی این کمیته ها پروژه هایی را برای تدوین استاندارد به کمیته بین المللی پیشنهاد می کنند. این پروژه ها توسط تمامی اعضا به رای گذاشته می شود و پس از تصویب، توسط کشور پیشنهاد دهنده بسط داده شده و از نظر علمی مستندسازی می شود.
اسدی فرد تصریح کرد: پس از یک دوره دوساله تحقیق و بررسی، این پیشنهاد دوباره به رای گذاشته شده و در صورت تصویب نهایی، کد ایزو بر آن گذاشته و استاندارد می شود.
کمیته بین‌المللی استانداردسازی فناوری نانو در سال 2005 با عنوان کمیته فنی SO/TC229 در سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) ایجاد شد.
در حال حاضر این کمیته شامل 32 کشور عضو اصلی و 8 کشور عضو ناظر بوده و با تعداد زیادی از سازمان‌های مهم استانداردسازی در جهان از جمله IEC، CEN ، ANSI و ... همکاری دارد.
مدیریت و راهبری این کمیته توسط یک هیئت ویژه به نام هیئت مشاوران رئیس (CAG ) انجام می‌شود که در آن علاوه بر رئیس کمیته و مدیران کارگروههای تخصصی چهارگانه، چند کشور به نمایندگی از چهار منطقه جغرافیایی آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکا، خاورمیانه و شمال آفریقا حضور دارند که به صورت گردشی هر دوسال یک بار با رأی‌گیری از کشورهای عضو تعیین می شود.
در این رأی گیری اخیر کمیته بین المللی استاندارد سازی فناوری نانو، انگلستان به عنوان نماینده اروپا و استرالیا به عنوان نماینده آسیا و اقیانوسیه پذیرفته شدند.
کشور ایران نیز به عنوان نماینده خاورمیانه و شمال آفریقا در این کمیته بین المللی پذیرفته شد.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -