تبلیغات
نانو - امکان ساخت هواپیما با بدنه‌ نانو کامپوزیتی فراهم شد
زندگی بهتر با نانو

امکان ساخت هواپیما با بدنه‌ نانو کامپوزیتی فراهم شد

دوشنبه 30 آذر 1388 02:50 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده

با تهیه نانوپودرهای کامپوزیتی آلومینا - زیرکونیا با اندازه‌ای بین 75-15 نانومتر در دانشگاه تربیت مدرس، امکان ساخت هواپیماهایی با بدنه نانوکامپوزیتی میسر شده است.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانوپودر آلومینا - زیرکونیا با روش‌های متفاوتی همچون آسیاب خشک یا تر مخلوط پودرهای آلومینا و زیرکونیا، سل - ژل و روش‌های ماده اولیه مایع تهیه می‌شود.
محققان دانشگاه تربیت مدرس در تحقیق خود از روش سل – ژل بهره گرفته‌اند؛ زیرا در روش‌های متداول مانند روش آسیاب خشک یا تر، حضور مخلوط ناهمگن ذرات و میکروساختار غیر یکنواخت اجتناب ناپذیر است.
همچنین روش سل – ژل نسبت به سایر روش‌های متداول مزیت‌هایی دارد که می‌توان به حصول نانوپودرهای کامپوزیتی همگن، کاهش درجه حرارت سینترینگ، افزایش ساختار دانه ریز و سادگی و صرفه اقتصادی اشاره کرد.
مهندس "ایوب تعاونی گیلان" با اشاره به اینکه سیستم آلومینا- زیرکونیا از نانوکامپوزیت‌های سرامیکی سودمند است، گفت: «این نانوکامپوزیت به دلیل خصوصیات مکانیکی عالی شامل استحکام، چقرمگی، مقاومت به خوردگی و پایداری گرمایی و شیمیایی، به طور گسترده‌ای در ساخت بدنه هواپیما، ابزارهای برشی، ادوات زرهی، قطعات با استحکام بالا، پره‌های توربین و قالب‌ها یا اجزای مصنوعی طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد».
در سیستم آلومینا - زیرکونیا، ساختار و خصوصیات کامپوزیت نهایی به خصوصیات نانوپودر تهیه شده مانند همگنی، توزیع اندازه ذرات و خلوص آن بسیار وابسته است. از این رو، پژوهشگران روی کاهش اندازه ذرات پودر کامپوزیتی اولیه و نیز مورفولوژی دانه نهایی در ریزساختار متمرکز شده‌اند.
به گفته تعاونی، این پژوهش، با هدف رسیدن به نانوپودری همگن با سایز نانو و سطح ویژه بالا که توانایی سینترینگ بسیار بالایی داشته و بتواند زیرکونیای موجود در نانوپودر را در فاز تتراگونال تثبیت کند و بدین وسیله خاصیت چقرمگی و استحکام بالای نانوکامپوزیت ساخته شده را افزایش دهد انجام شده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان کرمانشاه گفت: در این پژوهش، نانوپودرهای آلومینا – زیرکونیا با درصدهای متفاوت زیرکونیا با استفاده از مواد اولیه آلکوکسیدی ( Al(OC4H9)3 و Zr(OC4H9)4 ) با روش سل - ژل سنتز شد. در نهایت، ژل‌های خشک شده بدست آمده، تحت عملیات حرارتی قرار گرفت.
جزئیات این پژوهش که به عنوان بخشی از طرح کارشناسی ارشد مهندس ایوب تعاونی گیلان با راهنمایی دکتر احسان طاهری نساج و همکاری مهندس آخوندی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده، در مجله Journal of Non-Crystalline Solids (جلد 355، صفحات 316–311، سال 2009) منتشر شده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -