تبلیغات
نانو - رویکردهای بین‌المللی در قانون ‌گذاری فناوری ‌نانو
زندگی بهتر با نانو

رویکردهای بین‌المللی در قانون ‌گذاری فناوری ‌نانو

دوشنبه 30 آذر 1388 01:44 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو فناوری ،
دانشکده مدیریت و سیاست عمومی دانشگاه کارلتون در گزارشی با عنوان "رویکردهای بین‌المللی در مدیریت نظارت بر فناوری ‌نانو"، قضاوت‌های 5 کشور ایالات متحده آمریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا، استرالیا و کانادا را در رابطه با محصولات مبتنی بر فناوری ‌نانو در بازار ارائه کرده اند.
 
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، این فعالیت‌ها در سه طبقه ، بحث‌های ذینفعان و عامه مردم، توسعه گزینه های سیاستی اولیه و مدیریت توسعه قوانین در شرایط کمبود اطلاعات تشریح شده است.
قسمت اعظم این گزارش وضعیت کنونی سیاست‌ها و مقررات 5 کشور را تشریح کرده است که این اطلاعات در گزارش‌های دیگر پوشش داده نشده‌اند.
بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که رویکرد قضاوتی در مورد توسعه سیاست‌های فناوری ‌نانو در این 5 کشور تقریبا هماهنگ است. اولین مرحله در تدوین و توسعه سیاست‌ها که در اکثر قریب به اتفاق این کشورها انجام می‌شود، انتشار یک راهبرد (بیانیه سیاست‌گذاری) در زمینه فناوری ‌نانو است.
بر اساس سندی که سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) آن را در سال 2008 منتشر کرده است، 17 کشور از مجموع 24 کشور عضو این سازمان، دارای راهبرد مشخص ملی یا سازمانی در حوزه فناوری ‌نانو هستند. همچنین اکثر کشورهای بررسی شده دارای بیانیه سیاستی در زمینه مقررات فناوری ‌نانو هستند.
با اتکا بر شواهد توصیفی، قانون ‌گذاران این کشورها به 6 اصل قانون ‌گذاری توجه می‌کنند که این شش اصل شامل ، هماهنگ بودن مقررات در سطح ملی، بین‌المللی وسازمانی، انعطاف پذیری و سازگاری رویکردهای قانون‌ گذاری در زمینه فناوری ‌نانو، برنامه‌های جمع ‌آوری اطلاعات باید مشارکت را تشویق کرده و از محققان دانشگاهی و صنعت استفاده کند، رویکردهای مدیریت ریسک باید با توجه به رویکرد چرخه حیات بوده تا بتواند ریسک‌های بالقوه فناوری‌نانو را مدیریت کند، رویکردهای مدیریت ریسک باید بین هزینه و منافع حاصل از تدوین مقررات، تعادل و تناسب ایجاد کند و مشارکت ذینفعان باید به طور مناسب مدنظر قرار گیرد و نظام تدوین مقررات باید شفاف باشد، است.
دانشگاه کارلتون ( Carleton University) دانشگاهی جامع و بین المللی واقع در شهر اتاوا پایتخت کانادا است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -