تبلیغات
نانو - دارورسانی دقیق ومطلوب با استفاده از فناوری‌نانو در کشور امکان‌پذیرشد
زندگی بهتر با نانو

دارورسانی دقیق ومطلوب با استفاده از فناوری‌نانو در کشور امکان‌پذیرشد

دوشنبه 30 آذر 1388 02:39 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو و پزشکی ،
شیمی‌دان‌های ایرانی، موفق به تولید نانوکپسول‌هایی شدند که این نانوذرات کروی شکل با دارا بودن قابلیت گیراندازی و آزادسازی کنترل‌ شده دارو، موجب داروسانی مفید در صنعت پزشکی می شود.
 
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دکتر سپیده خوئی مجری این طرح گفت: اخیراً نانوذرات پلیمری زیست تخریب‌پذیر به عنوان حامل‌های دارو توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند.
به گفته وی، این نانوذرات، دارو را به طور کنترل شده و مؤثر، به بافت هدف رسانده و در آنجا آزاد می‌کند. خوئی خاطر با اشاره به اینکه، این شیوه باعث افزایش فواید درمانی و کاهش اثرات جانبی ناشی از حضور مقادیر فراوان دارو در بدن می‌شود، گفت: از جمله این نانوذرات می‌توان به نانواسفرها، نانوکپسول‌ها و نانوذرات مایسلی اشاره کرد.
این پژوهشگر اظهار داشت: داروها را می‌توان، درون نانوذرات با روش‌های مختلف شامل انحلال، گیراندازی و اتصال به ماتریکس پلیمری بارگذاری کرد. از میان نانوذرات موجود، نانوکپسول‌ها و نانوذرات مایسلی، کارایی بیشتری دارند.
به گفته خوئی، نانوذرات مایسلی، دارو را به دلیل برهم‌کنش دارو با قسمت هیدروفوب مرکزی نانوذره، به آرامی در بدن رها می‌کند؛ در صورتی‌ که نانوکپسول‌ها به دلیل داشتن پوسته نازک پلیمری، عمل رهایش دارو را خیلی سریع‌تر، انجام می‌دهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: در این پژوهش موفق به تهیه نانوکپسول پلیمری برای رهایش داروی پنی سلین جی در بدن شدیم.
وی افزود: در این پژوهش میزان گیراندازی دارو و آزادسازی دارو را نیز مورد مطالعه قرار دادیم و توانستیم مقدار گیراندازی دارو را تا 8/76% برسانیم.
جزئیات این پژوهش که با همکاری مرتضی یعقوبیان در دانشگاه تهران انجام شده، در مجله European Journal of Medicinal Chemistry(جلد 44، صفحات 2399–2392، سال 2009) منتشر شده ‌است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -