تبلیغات
نانو - مدیربزرگترین شرکت معدنی جهان خواستارهمکاری بیشتربا شرکتهای ایرانی شد
زندگی بهتر با نانو

مدیربزرگترین شرکت معدنی جهان خواستارهمکاری بیشتربا شرکتهای ایرانی شد

دوشنبه 30 آذر 1388 01:35 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
اخبار نانو ،
پرتوریا - مدیر شرکت فناوری معدنی "مینتک" آفریقای جنوبی به عنوان بزرگترین شرکت معدنی جهان روز یکشنبه در یک گفت وگوی اختصاصی با ایرنا خواستار توسعه همکاری های معدنی با بخش خصوصی و نهادهای دولتی دست اندر کار بخش صنایع و معادن و بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی ایران شد.
"پیتر کراون" که مدیر توسعه بازرگانی مینتک نیز هست از سرمایه‌گذاری شرکت خود در بخش استخراج معادن مختلف در ایران به ویژه در سرچشمه کرمان ابراز خوشنودی کرد و گفت: از آنجایی که مینتک یکی از گسترده ترین و قدیمی ترین شرکت بین المللی در حوزه صنعت معدن است، همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی با توجه به ظرفیت‌های بخش معادن در ایران ،می تواند بهتر افزایش یابد.
وی که شرکتش در زمینه طلا، اورانیوم، پلاتین، الماس، فلزات آهنی و غیر آهنی از جمله کوبالت، مس و سرب، تیتانیوم، نیکل، منگنز، کانی های صنعتی، کنترل راهبردی فرایند معدنی، تجهیزات سرمایه ای و مطالعات اقتصادی فعالیت می کند، از صاحبان بخش معادن دولتی و خصوصی ایران دعوت کرد برای اطلاع از ظرفیت‌های استخراج معادن در آفریقای جنوبی به این کشور سفر کنند.
کراون در پاسخ به ایرنا گفت: گرچه مینتک با 800 کارمند علمی و پژوهشی، مدیریتی و اداری شاید یکی از بزرگترین شرکت های جهان باشد، ولی در زمینه گستردگی حوزه فعالیت به عنوان قدیمی ترین شرکت اکتشاف و فرآوری طلا در جهان شناخته می شود که تخصص آن در زمینه اورانیوم، بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی، آن را در جهان منحصر به فرد کرده است.
وی با یادآوری اینکه سهام مینتک 75 درصد خصوصی و 25 درصد دولتی است، چشم‌انداز سرمایه‌گذاری آفریقای جنوبی در بخش معدن ایران را مثبت ارزیابی کرد و افزود:، شرکت ما از هشت سال قبل همکاری اش را با شرکت ملی صنایع مس ایران آغاز کرده و امروزه در پروژه "هیچلیچینگ" در مس سرچشمه کرمان کارش را به مرحله صنعتی نیز رسانده است.
مدیر توسعه بازرگانی مینتک در باره حوزه ها و نحوه همکاری با همتایان ایرانی خود گفت: ما همکاری خود را به تازگی با مرکز تحقیقات فناوری مواد معدنی ایران نیز آغاز کردیم و با توجه به ظرفیت های بالای معدنی ایران آمادگی داریم با دیگر بخش های دولتی و غیر دولتی دست اندر کار امور معدنی همکاری حرفه ای خود را با پیشرفته ترین فناوری های جهان آغاز کنیم.
آفریقای جنوبی از ثروتمندترین کشورها در زمینه معادن ارزشمند طلا، الماس و اورانیم به شمار می‌آید به حدی که در دهه گذشته 80 درصد طلا و 65 درصد الماس دنیا در این کشور تولید می شد.
این کشور همچنین پیشرفته‌ترین کشور قاره‌ی آفریقا در زمینه ها‌ی علمی نوین به ویژه در زمینه‌ی علوم و فناوری نانو(NNT) است که در این خصوص زمینه‌های تحقیقاتی زیادی دراین کشور وجود دارد که بزرگترین مرکز آن در خود مینتک قرار دارد.
دولت این کشور در سال 2006 راهبرد جامعی را برای پیشرفت فناوری نانو در نظر گرفته است، تا از طریق این برنامه بلندمدت که هدف آن مطرح کردن کشور به عنوان بازیگر اصلی این فناوری، بهبود وضعیت اجتماعی کشور و تقویت رقابت‌پذیری آن از لحاظ اقتصادی در مقیاس بین المللی است، بتواند به جایگاه های برتر این فناوری در جهان دست یابد.
شاخص کلیدی برای موفقیت راهبرد آفریقایی فناوری نانو، قابلیت توسعه و تجاری سازی محصولات و خدمات جدیدی است که از درون خود این فناوری ‌نشات می‌گیرد و به همین منظور هدف اولیه‌ی دولت در راه اندازی این راهبرد، پیشبرد همکاری میان دانشگاه‌ها،‌ موسسات تحقیقاتی و بخش خصوصی است.
این راهبرد بر دیگر زمینه‌های تحقیقاتی کشور نیز که می‌تواند موجب رشد اقتصادی کشور شود به ویژه در صنایع و معادن کشور متمرکز است .
به اعتقاد تحلیل گران، دولت آفریقای جنوبی در رسیدن به اهداف 10 ساله توسعه در زمینه صنایع و فناوری های زیربنایی نوین از جمله در "نانو" و "بیو" موفق بوده و تاکنون کرسی ده ها طرح تحقیقاتی در این دو زمینه مهم را در مراکز علمی و پژوهشی کشور راه اندازی کرده است.
این کشور همچنین اولین مراکز نوآوری و ارزیابی فناوری نانو را در همین شرکت عظیم مینتک در ژوهانسبورگ و در یک شرکت کوچکتر دیگر به نام CSIR (که هر دو شورای علمی کشور به حساب می آیند) راه‌اندازی کرده است.
آفریقای جنوبی علاوه بر راهبرد فناوری نانو بر اهمیت همکاری‌های بین‌المللی به ویژه در زمینه‌‌ی هم‌افزایی تحقیقاتی نیز تاکید دارد؛ به همین منظور با کشورهای مختلفی نظیر آمریکا، فرانسه و آرژانتین، استرالیا و چین همکاری علمی و پژوهشی دارد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -