تبلیغات
نانو - حذف آلاینده‌های نساجی با فناوری نانو
زندگی بهتر با نانو

حذف آلاینده‌های نساجی با فناوری نانو

دوشنبه 30 آذر 1388 02:35 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
پژوهشگر یزدی، موفق به ارائه روشی مناسب با حضور نانوفتوکاتالیست‌ها برای برطرف کردن آلودگی ناشی از کارخانجات نساجی شد.
به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بحث آلودگی زیست‌محیطی و فاضلاب صنایع نساجی به ویژه برای کشور ما که دچار کم‌آبی است، بسیار حیاتی است.
رنگ‌های نساجی یکی از آلاینده‌های زیست‌محیطی است که سلامت جوامع را به خطر می‌اندازد، لذا استفاده از فناوری نانو می‌تواند در جهت حذف این آلاینده‌ها بسیار مؤثر باشد.
دکتر محمدتقی قانعیان اظهار داشت: «با توجه به اینکه فرایندهای فتوکاتالیستی دوستدار محیط زیست است، انتظار می یرود در آینده، با توسعه روش‌های تثبیت، بتوان از فتوکاتالیست‌های نانومقیاس، استفاده تجاری نمود».
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد، در پاسخ به سوال چگونگی انجام پژوهش خود گفت: «در این کار تحقیقاتی کارایی حذف رنگ راکتیو آبی 19 را در حضور اشعه‌های UV-A و UV-C در pH، زمان و غلظت‌های مختلف رنگ، به‌وسیله نانوذرات دی‌اکسیدتیتانیوم بررسی کردیم.
وی افزود: نتایج بررسی‌ها نشان داد که فرایند فتوکاتالیستی دی‌اکسید تیتانیوم در حضور اشعه UV-C، می‌تواند رنگ راکتیو آبی 19 را که در کارخانجات یزدباف تولید می‌شود، تجزیه نماید.
جزییات این پژوهش که به عنوان بخشی از پایان‌نامه دکتری محمدتقی قانعیان و با همکاری دکتر عباس رضایی، دکتر سیدجمال‌الدین هاشمیان، دکتر غلامرضا موسوی و دکتر نیما تقوی‌نیا انجام شده، در مجله Environmental Technology (جلد 30، صفحات 239–233، سال 2009) منتشر شده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -