تبلیغات
نانو - بهبود عملکرد غشاها با فناوری نانو
زندگی بهتر با نانو

بهبود عملکرد غشاها با فناوری نانو

دوشنبه 30 آذر 1388 02:34 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو فناوری ،
محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه تربیت مدرس، موفق به ساخت نانوغشاهای بهبود یافته شدند که می‌تواند نقش مهمی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایفا کند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، جداسازی‌هایی که به کمک فناوری غشا صورت می‌گیرند معمولاً در دمای محیط انجام می‌شود، بنابراین جداسازی محلول‌های حساس به دما بدون هیچ تغییر شیمیایی انجام می‌پذیرد.
اهمیت این موضوع در صنایع دارویی و زیست‌فناوری که محصولاتی حساس به دما دارد، مشخص می‌شود. لذا بهبود خواص غشا، توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب نموده است.
دکتر مرتضی صادقی، محققی است که برای بهبود عملکرد این غشاها، نانوذرات سیلیکا را به آنها افزوده است. وی، ابتدا نانوذرات سیلیکا را با روش سُل-ژل با هیدرولیز تترا اتوکسی سیلان، در محیط اتانول و با حضور کاتالیزور اسیدکلریدریک تهیه نمود.
وی سپس برای ساخت غشاهای مرکب پلیمر/ سیلیکا محلول پلیمری را به نسبت وزنی مشخص با نانوذرات سیلیکا، به خوبی مخلوط کرده و یک محلول یکنواخت برای ریخته‌گری غشا تهیه نمود.
این محقق ، پس از ریخته‌گری محلول پلیمری روی شیشه (تشکیل فیلم)، عملیات حرارتی تکمیلی را برای خروج حلال و همچنین بهبود خواص غشا انجام داد.
ضخامت غشاهای مرکب پلی‌بنزیمیدازول سیلیکای تهیه شده، در حدود 40 میکرون است.
استادیار دانشگاه صنعتی اصفهان در این باره گفت: «با توجه به بازار رو به رشد غشاهای جداسازی گاز در دنیا و بازار بسیار گسترده آن در ایران (صنایع نفت، گاز و پتروشیمی)، بهبود عملکرد غشاها با کمک فناوری نانو از جمله موضوعات مهم تحقیقاتی است.
وی افزود: گروه پژوهشی ما نیز با تأسیس شرکت پارسیان پویا پلیمر، در صدد تجاری‌سازی نانوغشاهای پلیمری است».
جزییات این پژوهش که با همکاری دکتر محمدعلی سمسارزاده انجام شده، در مجله Journal of Membrane Science (جلد 331، صفحات30-21، سال 2009) منتشر شده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -