تبلیغات
نانو - تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی با همکاری کشورهای منطقه
زندگی بهتر با نانو

تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی با همکاری کشورهای منطقه

یکشنبه 29 آذر 1388 01:05 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
اخبار نانو ،
آرزو رستم زاد:
با توسعه تكنولوژی نانو در ایران، فصل تازه‌ای از همكاری‌های منطقه‌ای در كشور آغاز می‌شود.

تولید انرژی‌های جدید و شیرین‌سازی آب شود، از برنامه‌های مشتركی است كه ایران با كشورهای منطقه در پیش خواهد گرفت.

مهندس سید رضا سجادی دبیر ستاد فناوری نانو می گوید: فعالیت های علمی در حوزه فناوری های پیشرفته در بازارهای کمتر از 300 میلیون نفر موفق نخواهد بود و در همین راستا ایران با کشورهای منطقه در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی همكاری های خود را آغاز خواهد كرد.

او ادامه می دهد: با کشورهای اسلامی که تمایل به همکاری علمی با جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، همکاری های جدی در حوزه‌ای فناوری‌ای پیشرفته خواهیم داشت.

این در حالی است كه به گفته دبیر ستاد فناوری نانو ایران به زودی همکاری های علمی خود را در حوزه تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی، با کشورهای جنوب خلیج فارس آغاز خواهد کرد.

مهندس سجادی ادامه می دهد: زمینه دیگری كه ایران و كشورهای منطقه تمایل به پیگیری آن به طور مشترك دارند، نمك زدایی آب است كه با توجه به کم آبی و قرار گرفتن کشور در منطقه خشکی توانسته ایم در زمینه تصفیه و شیرین سازی آب همکاران بین المللی مناسبی پیدا كنیم.

او ادامه می دهد: در حال حاضر در موضوعات مرتبط با نفت، گاز و صرفه جویی انرژی نیز همکاری هایی با جوامع بین المللی داریم.

دكتر سركار، رئیس كارگروه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو هم با اشاره در این باره می گوید: در حال حاضر كشورهای منطقه ایران را به عنوان یك كشور پیشرو در عرصه نانو تكنولوژی پذیرفته اند و معتقدند ایران در این عرصه لوكوموتیوی است كه هم خود حركت می كند و هم دیگر كشورها را به حركت در می آورد. به همین دلیل كشورهایی زیادی در منطقه تمایل به همكاری با ایران دارند.

او ادامه می دهد: در منطقه برخی از كشورها به دلیل شرایط خاص منطقه ای حكم پتانسیل را برای ما دارند و برخی دیگر در چند حوزه مورد نیاز ما هستند. بنابراین ما در نظر داریم با این كشورها به طور مشترك فعالیت هایی را آغاز كنیم تا چند سال دیگر در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

امارات، عربستان، عمان و قطر كشورهایی هستند كه هم اكنون ایران مذاكرات خود را با آنها آغاز كرده است. به گفته دكتر سركار، تشكیل شبكه ای از كشورها در منطقه می تواند به رشد فناوری در كشور كمك كند.

سركار می گوید:‌ انرژی خورشیدی موهبتی است كه ما باید از آن استفاده كنیم تا بتوانیم از آن انرژی الكتریكی استخراج كرده و ایران را در این زمینه خودكفا كنیم و این تكنولوژی را به دنیا صادر كنیم. بنابراین منطقی است اگر حداقل 1درصد از درآمد حاصل از نفت را به مطالعه و پژوهش در این زمینه اختصاص دهیم.

در حال حاضر ایران در میان كشورهای منطقه رتبه اول نانو فناوری را دارد و از این نظر در میان كشورهای اسلامی هم پیشروترین كشور محسوب می شود.

دبیر ستاد توسعه فن‌آوری نانو می گوید: در سه سال گذشته سرمایه‌گذاری در بحث توسعه منابع انسانی به خوبی به بار نشسته و دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌های متعدد در این حوزه به خوبی درخشیدند و قطار توسعه نانو در كشور به رشد و شكوفایی و سرعت مطلوب خود در حال نزدیك شدن است.

او با اشاره به ایده‌پردازی به عنوان یكی از مهمترین اهداف سه سال آینده در حوزه نانو ادامه می دهد: انتقال فن‌آوری از بخش های علمی و پژوهشگاهی به صنعت نیز رویكرد دیگری است كه پیگری می كنیم. حلقه آموزش، پژوهش و تولید به خوبی در حال مدیریت است و در حال ورود به حلقه فناوری است و گام بعد انتقال فناوری به حوزه صنعت است.

مهندس سجادی می گوید: در زمینه ایجاد زیر ساخت‌های مناسب و طراحی برای زیر ساخت‌های ضروری كه در آینده مورد نیاز است هم به خوبی پیش رفته‌ایم. شبكه آزمایشگاه‌های نانو تجربه بسیار موفقی بود كه امروز به عنوان مثال و نمونه برای سایر حوزه‌های علمی و فن‌آوری كشور مورد توجه قرار گرفته است. تلقی من این است كه ما در زنجیره علم تا بازار بر اساس برنامه‌ای كه پیش بینی شده بود در دو حوزه آموزش و پژوهش به خوبی به برنامه‌ها رسیده‌ایم و در زمینه ورود به عرصه توسعه و تولید فن‌آوری و همچنین تبدیل فن‌آوری به محصول گامهای بلندی برداشته‌ایم و در واقع با راه‌اندازی شبكه شركت های نانو و عضویت بیش از 25 شركت فعال در حوزه نانو گام هایی فراتر از زیربناهایی كه در برنامه پیش بینی شده را طی كردیم.

او می گوید: در ارتباطات فنی كه با كشورهای پیرامون مثل تركیه، عربستان، عمان، قطر و امارات داشتیم متوجه شدیم كه اگرچه آنها زیر بناهای علمی و نیروی انسانی ما را ندارند اما با رویكرد هوشمندانه‌ای به بازار به دنبال دستیابی به بخشی از بازار فن‌آوری و صنعت نانو هستند ولو اینكه آنرا از خارج از كشور خریداری كنند.

او با اعلام این كه به گفته محققان منطقه، ایران می‌تواند رهبری منطقه در نانو را به عهده بگیرد، می گوید: اساتید و محققان كشور ما در این امر رسالت بزرگی دارند و قطعا حوزه فن‌آوری‌های پیشرفته به صورت عام و نانو به صورت خاص چه در بخش پژوهش و چه در بخش بازار نیاز به همكاران و همراهانی دارد كه با توسعه زمینه های پژوهشی داخلی و خارجی این همكاری ها میسر می شود.

همشهری امارات
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -