تبلیغات
نانو - تولید هیدروژن از آب با تیتانیای نانوساختار
زندگی بهتر با نانو

تولید هیدروژن از آب با تیتانیای نانوساختار

یکشنبه 29 آذر 1388 12:48 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو ذرات ،
تولید هیدروژن از تجزیه نوری آب با استفاده از الكترولیز الكتروشیمیایی نوری، مستقیم‌ترین روش برای تولید هیدروژن با كمك نور خورشید است.

تیتانیای نانولوله‌ای یكی از نویدبخش‌ترین ماده‌‌های نوری برای تجزیه آب با استفاده از پرتوهای خورشیدی است. اكنون محققان دانشگاه آركانزاس و دانشگاه نوادا، برای افزایش راندمان تبدیل الكتروشیمیایی نوری آندهای نوری تیتانیای نانوساختار، یك فرایند مبتنی بر اصلاح سطحی پلاسمایی را  توسعه داده‌اند.

به گزارش سایت http://nanotechweb.org ابتدا آندهای نوری تیتانیایی با ساختارهای نانولوله‌ای با استفاده از آندیزاسیون الكتروشیمیایی ورقه‌های نازك تیتانیوم تولید شدند.

سپس سطوح این آندهای نوری با پلاسمای نیتروژن كم‌فشار اصلاح شد. این محققان متوجه شدند كه اصلاح پلاسمایی فعالیت الكتروشیمیایی نوری این نمونه‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد. چگالی جریان نوری مواد اصلاح‌شده با پلاسما تقریباً80 درصد بیشتر از الكترودهای اصلاح‌نشده، بود.

این محققان با توجه به نتایج‌شان، اعتقاد دارند كه تركیب هم‌افزایی نانوساختاركردن آندهای نوری و اصلاح سطحی آنها می‌تواند تولید الكتروشیمیایی هیدروژن را با استفاده از نور خورشید و الكترودهای نیمه‌هادی پایدار از نظر نوری افزایش دهد. این محققان نتایج خود را تحت عنوان «افزایش راندمان الكتروشیمیایی نوری آندهای نوری TiO2 نانولوله‌ای با استفاده از اصلاح سطحی به كمك پلاسمای نیتروژن» در مجله Nanotechnology منتشر كرده‌اند.

تایید مضر نبودن نانوذرات برای انسان

تحقیقات محققان آمریكایی در مركز PNNL نشان می‌دهد كه نانوذرات سیلیكا كه در پزشكی زیستی و مهندسی استفاده می‌شوند، به خاطر اندازه‌شان، منجر به پیامدهای ناخواسته زیستی نمی‌شوند. این نتایج باید منجر به كاهش ترس ناشی از عكس‌العمل ناخواسته بافت‌ها و سلول‌هایی شوند كه در معرض نانومواد سیلیكای كوچك مورد استفاده در كاربردهای صنعتی و تجاری، قرار می‌گیرند.

به گزارش سایت http://www.pnl.gov تحقیقات برایان ترال و همكاران وی كه در زمینه سم‌شناسی فناوری‌نانو فعالیت می‌كنند، نشان می‌دهد كه با استفاده از پوشش بیرونی كلی در اندازه كم نه در حجم زیاد  و مشاهده عكس‌العمل زیستی سلول‌ها، ذرات نانو باعث تغییر عكس‌العمل زیستی آنها نمی‌شوند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -