تبلیغات
نانو - محققان عمر باتری های قلیایی قابل شارژ را افزایش دادند
زندگی بهتر با نانو

محققان عمر باتری های قلیایی قابل شارژ را افزایش دادند

شنبه 28 آذر 1388 09:17 ب.ظ

نویسنده : iran ستوده
گروه تحقیقاتی دانشگاه تربیت مدرس توانستند با استفاده از دی‌اکسید منگنز نانو ساختار، توان و چرخه عمر باتری‌های قلیایی قابل شارژ را افزایش دهند.
 
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، "هادی عادل‌خانی" محقق این طرح که این پژوهش را در قالب رساله دکتری خود انجام داده است، می‌گوید: "برای بهبود خواص دی‌اکسید منگنز مصرفی در باتری‌ها، از روش جریان‌ پالسی (Pulse Current)،استفاده کردیم.
عادل خانی افزود: این روش، روشی جدید در سنتز مواد فعال الکتروشیمیایی بوده و موجب حصول نتایج قابل توجه و منحصر بفرد می‌شود؛ به ‌طوری ‌که در بعضی موارد امکان بدست آوردن این نتایج در حالت اعمال جریان مستقیم، غیر ممکن یا بسیار مشکل است.
وی خاطر نشان کرد: "نتایج حاکی از این پژوهش آن است که دی‌اکسید منگنز نانوساختار سنتز شده به روش جریان پالسی در مقایسه با نمونه جریان مستقیم، دارای مورفولوژی مناسب‌تر، سطح ویژه بالاتر، ساختار کریستالی و مولکولی منظم تر است.
این خصوصیات به واسطه تاثیر مثبت جریان پالسی بر فرایندهای انتقال جرم و انتقال بار ایجاد می‌شود.
ویژگی های مناسب‌تر دی اکسید منگنز حاصل از جریان پالسی موجب می شود باتری قلیایی قابل شارژ تهیه شده بر مبنای نمونه پالسی از توان بیشتری برخوردار بوده و در چرخه های شارژ/دشارژ بیشتری مشارکت نماید.
این پژوهش با راهنمایی دکتر "مهدی قائمی" (عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان) و مشاوره دکتر "علی رضا ذوالفقاری" (عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندس شیمی ایران)، در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده‌ است.
نتایج این مطالعه در مجله JOURNAL OF MATERIALS SCIENCE & TECHNOLOGY (جلد24، صفحات862-857، سال2008) منتشر شده‌ است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -