تبلیغات
نانو - عربستان مرکز تعالی فناوری نانو ایجاد می کند
زندگی بهتر با نانو

عربستان مرکز تعالی فناوری نانو ایجاد می کند

شنبه 28 آذر 1388 09:14 ب.ظ

نویسنده : iran ستوده
اخبار نانو ،
شرکت اینتل و شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز (KACST) عربستان سعودی، توافق‌نامه همکاری تحقیقاتی برای ایجاد مرکز جهانی تعالی کاربردهای تولیدی فناوری‌نانو (CENA) با امضا رساندند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این توافق‌نامه را شاهزاده ترکی بین، معاون مرکز تحقیقاتی KACST و عزیز آل نُقیتر، نماینده شرکت اینتل در کشور عربستان، امضا کرده‌اند.
در این نشست، دکتر مکارم حسین، از مدیران ارشد شرکت اینتل و بنیانگذار مرکز CENA نیز حضور داشت.
اولویت‌های تحقیقاتی CENA انجام تحقیقات در زمینه فرایندهای پیشرفته فناوری‌نانو و فناوری ساخت نانوحسگرها، ادوات نانو و سنتز نانوساختارها است.
این مرکز فعالیت‌های خود را از اکتبر سال 2010 آغاز خواهد کرد.
هدف از تاسیس CENA، ارتقای همکاری‌ها بین شرکت ‌اینتل، KACST و META (مرکز خاورمیانه، ترکیه و منطقه آفریقای شرکت اینتل) است.
ایجاد CENA گام مهمی برای توسعه اقتصاد دانش‌محور در عربستان سعودی و ارتقای رقابت‌پذیری این کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می شود.
KACST در حال تاسیس «اتاق تمیز» بوده و تلاش می کند این مرکز را به پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و تجهیزات مجهز کند و به همین منظور تسهیلات مورد نیاز را نیز تخصیص داده است.
شرکت اینتل نیز به نوبه خود برنامه‌ریزی‌ها و دانش فنی مورد نیاز را فراهم کرده و گروهی از متخصصان زبده این شرکت را برای انجام تحقیقات و آموزش محققان مرکز CENA مشخص کرده است.
انتظار می‌رود تا سال 2011، CENA به مرکز تربیت نیروی انسانی نخبه در کشور عربستان تبدیل شود و بیش از 50 نفر از دانش آموختگان با انگیزه و زبده را جذب کند.
این افراد از بین دانش آموختگان تمام کشورهای عربی و ترکیه انتخاب خواهند شد.
مرکز تحقیقاتی CENA، ماهیتا بین‌رشته‌ای است و دانشجویان رشته‌های رایانه، فیزیک، شیمی، مواد و بسیاری از رشته‌های مهندسی در این مرکز می‌توانند فعالیت‌های تحقیقاتی خود را انجام دهند.
این مرکز از دانشجویان حمایت مالی نمی‌کند، اما آنها را در انجام تحقیقات خود راهنمایی خواهد کرد.
یکی از دلایل اصلی ایجاد این مرکز، جلوگیری از فرار مغزها از کشورهای عربی بوده، به طوری که مرکز تلاش می‌کند توسعه اقتصادی آتی منطقه را تضمین کند.
CENA دومین مرکزی است که در کشور عربستان، با همکاری شرکت اینتل و KACST ایجاد می‌شوددیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -