تبلیغات
نانو - طراحی میز ضد ارتعاش به دست پژوهشگران ایرانی
زندگی بهتر با نانو

طراحی میز ضد ارتعاش به دست پژوهشگران ایرانی

شنبه 28 آذر 1388 03:22 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند میز ضد ارتعاشی طراحی کنند که می تواند محیط عاری از هر گونه ارتعاش را برای انجام آزمایش های مختلف مانند تجهیزات فناوری نانو فراهم کند

         

دکتر "علی بخشی" مجری این طرح در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش دانشگاه صنعتی شریف به خبرنگاران گفت: هدف از اجرای این طرح، کاهش موثر ارتعاشات محیطی و فراهم آوردن سطح ارتعاش مطلوب برای پی، زیرساخت و تجهیزات حساس به ارتعاش مانند میکروسکوپ های الکترونی، دستگاه های لیتوگرافی و دستگاه های تولید کننده قطعات بسیار کوچک است.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف افزود: برای ارزیابی وضعیت ارتعاشی میز و زمین، ارتعاش نقاط مختلف روی میز و زمین به کمک حسگرهای بسیار دقیق به ثبت رسیده است.
بخشی با اشاره به ضرورت انجام این طرح اظهار داشت: در برخی از فعالیت ها به محیطی عاری از هر گونه ارتعاش نیاز است مانند تجهیزات تولید مواد نیمه رسانا و میکروسکوپ های الکترونی که طراحی و ساخت این میز ضد ارتعاش می تواند دراین زمینه بسیار راهگشا باشد.
وی افزود: برای این منظور یک میز فولادی با ابعاد یک متر در دو متر با اتصالات پیچی که بر روی چهار بالشتک هوا قرار داده شده طراحی و ساخته شده است که قابلیت اجرای سریع و آسان داشته و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.
مدیر گروه مهندسی زلزله این دانشگاه اظهار داشت: بررسی تاثیر موقعیت مکانی بالشتک های هوا بر عملکرد میز، حل تئوری، نرم افزار اجزای محدود و آزمایش های متعدد نیز از دیگر بررسی های انجام گرفته در این طرح به شمار می آید.
وی تاکید کرد: تا کنون چند شرکت خاص خارجی در این زمینه فعال بوده اند که با این آزمایش امکان طراحی و ساخت میز ضد ارتعاش در داخل کشور نیز فراهم شده است.
نمایشگاه هفته فناوری دانشگاه صنعتی شریف از 17 تا 19 آذرماه در محل این دانشگاه برپاست.

منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 28 آذر 1388 03:32 ق.ظ