تبلیغات
نانو - کارایی ابزار برشی با استفاده از فناوری نانو 30 تا 35 درصد افزایش یافت
زندگی بهتر با نانو

کارایی ابزار برشی با استفاده از فناوری نانو 30 تا 35 درصد افزایش یافت

شنبه 28 آذر 1388 03:18 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
کارایی ابزار برشی با استفاده از فناوری نانو 30 تا 35 درصد افزایش یافت
پژوهشگران صنایع الکترونیک شیراز با استفاده از فناوری نانو، کارایی ابزار برشی را 30 تا 35 درصد افزایش دادند.
 
"حجت الله رضایی" کارشناس متالوژی از بخش صنعت مکانیک صنایع الکترونیک شیراز روز سه شنبه در نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی به خبرنگار علمی ایرنا، گفت: ابزارهای برشی کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع دارد و از برش سنگ تا برش فلزات و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
رضایی افزود: در این تحقیق که از سال 1385 آغاز شده، تلاش شد تا کارایی ابزار برش را افزایش یابد.
وی ادامه داد: ابزارهای برش یک نوک برنده دارند که از فولادهای تندبر (HSS) ساخته شده که پس از مدتی کند می شود و دیگر قابل استفاده نیست.
این کارشناس متالوژی تاکید کرد: در این تحقیق با استفاده از فناوری نانو و استفاده از تمپلت های اکسید آلومینیوم آندی، لایه مقاومی را روی سطح نوک برنده ایجاد شد که کارایی ابزار را 30 تا 35 دردصد کارایی افزایش داد.
رضایی گفت: این لایه مقاوم از جنس اکسید آلومنیوم و به صورت نانو متخلخل است.حفره های نانو موجود در این لایه مقاوم باعث می شود که چسبندگی پوشش فوق سخت افزایش یابد و از خوردگی ابزار و کند شدن آن جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه با افزایش کارایی ابزار برشی میزان واردات این ابزارها کاهش می یابد، خاطر نشان کرد که این فناوری قابل استفاده در تمام صنایعی است که قطعات تحت سایش را در بر می گیرند.
رضایی گفت: این پژوهش در همایش ملی مواد نو در پژوهشگاه مواد انرژی ارائه شد و در کتاب این همایش چاپ شده است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -