تبلیغات
نانو - محققان با استفاده از نانوکامپوزیت، کارایی پیل سوختی را افزایش دادند
زندگی بهتر با نانو

محققان با استفاده از نانوکامپوزیت، کارایی پیل سوختی را افزایش دادند

شنبه 28 آذر 1388 01:45 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق شدند با بهره گیری از نانو پودر کامپوزیت در تهیه آند پیل های سوختی اکسید جامد، کارایی این پیل ها را افزایش دهند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، مهندس "حامد محبی" گفت: "هدف از انجام این پژوهش، مطالعه روی انواع پیل‌های سوختی و سنتز آند پیل سوختی اکسید جامد (نانوکامپوزیت NiO-YSZ ) با استفاده از روش "سنتز احتراقی به کمک مایکروویو" بوده ‌است که با هدف افزایش کارایی پیل سوختی اکسید جامد انجام شد".
آند در پیل‌های سوختی اکسید جامد، یکی از اجزای اصلی است که کارایی آن در کارایی پیل تأثیر زیادی دارد.
محبی، پیل‌های سوختی را یکی از روش‌های نوین تولید انرژی الکتریکی بیان ‌کرد که نسبت به روش‌های مرسوم، دارای بازدهی بالاتر و همچنین آلودگی بسیار کمتری است.
وی افزود: "امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به انرژی از یک سو و رو به اتمام بودن منابع سوخت فسیلی از سوی دیگر و همچنین آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی، توجه محققان به روش‌هایی جلب شده ‌است که بتوانند انرژی مورد نیاز بشر را به صورت پایدار و با حداقل آسیب به محیط زیست تولید کنند و پیل‌های سوختی یکی از این روش‌ها است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
پیل‌های سوختی در تمام صنایع قابلیت استفاده دارند. به‌عنوان نمونه در صنعت حمل و نقل، تأمین برق شهرها و همچنین نقاط دورافتاده (بدون نیاز به سیستم انتقال نیرو) می‌توان از این پیل‌ها برای تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز، استفاده کرد.
نانوکامپوزیت تولید ‌شده دارای اندازه بلورک‌های 20 تا 30 نانومتر و اندازه ذرات حدود 70 تا 90 نانومتر است.
این پژوهش در پژوهشگاه مواد و انرژی و با راهنمایی دکتر "تورج عبادزاده" و دکتر "فریدون علیخانی حصاری" انجام شده و جزییات آن در مجلات Powder Technology (جلد 188، صفحات 186-183، سال 2009) و Journal of Power Sources (جلد 178، صفحات 68-64، سال 2008) منتشر شده‌ است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -