تبلیغات
نانو - محققان ایرانی با کمک فناوری نانو طول عمر وظرفیت باتری را افزایش دادند
زندگی بهتر با نانو

محققان ایرانی با کمک فناوری نانو طول عمر وظرفیت باتری را افزایش دادند

شنبه 28 آذر 1388 02:35 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
نانو فناوری ،
 
پژوهشگران دانشگاه پیام نور مرکز ابهر، طی پژوهشی موفق‌شدند نانواکسید سرب، با ساختاری مناسب برای ساخت باتری‌های سرب-اسید با طول عمر و ظرفیت بالا تهیه‌ کنند.
به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، دکتر "حسن کرمی"، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز ابهر، گفت: "در این پژوهش روشی عملی و آسانی ارائه ‌شده ‌است که نانواکسید سرب را با ساختاری مناسب برای افزایش ظرفیت ذخیرهی انرژی و افزایش طول عمر آن در باتری‌های سرب-اسید، تولید می‌کند."
وی افزود: "باتری‌های سرب - اسید به ‌عنوان قدیمی‌ترین وسیله ذخیره و تولید انرژی الکتریکی هستند که سابقه تولید صنعتی آنها به بیش از یک قرن می‌رسد و بخشی وسیعی از تحقیقات در زمینه‌ ذخیره ‌‌سازی انرژی را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از این زمینه‌های تحقیقاتی، اصلاح مواد فعال به ‌منظور دسترسی به ظرفیت و طول عمر زیاد است ".
کرمی گفت: "در این روش، نانوساختارهای اکسید سرب، از طریق واکنش محلول نیترات سرب با کربنات سدیم در حضور امواج اولتراسونیک سنتز می‌شود.
بدین‌ صورت که در ابتدا نیترات سرب با کربنات سدیم واکنش‌ می‌دهد و نانوساختارهای کربنات سرب رسوب ‌می‌کنند. سپس بر اثر حرارت، کربنات سرب تجزیه می‌شود و به نانو اکسید سرب تبدیل می‌گردد."
به گفته‌کرمی، "با بهینه‌سازی عوامل مؤثر در تولید نانواکسید سرب در دستگاه اولتراسونیک، نانوساختاری یکدست و بسیار متخلخل به شکل خزه‌های یکنواخت تولید می‌شود. نانواکسید سرب سنتز شده، برای تهیه الکترودهای مثبت و منفی باتری سرب - اسید استفاده ‌می‌گردد.
نتایج حاصل از بررسی باتری‌های ساخته ‌شده با این روش نشان ‌داد که اکسید سرب سنتز شده نسبت به اکسید سرب معمولی، از ظرفیت و طول عمر بسیار بالاتری برخوردار است؛ به‌ گونه‌ای که ظرفیت عملی بدست‌ آمده برای نانوساختارهای سنتز‌شده، با ظرفیت تئوری آنها برابری می‌کند.
شایان ذکر است که درصورت استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک با توان بالا (که بتوانند در سیستم‌های تولید پیوسته استفاده‌شود)، امکان تجاری‌سازی این روش در کوتاه‌مدت فراهم‌می‌گردد.
این روش در صنایع تولید باتری‌های سرب-اسید و رنگ‌سازی کاربرد گسترده‌ای دارد و منجر به تولید باتری‌هایی با ظرفیت ذخیره‌ی انرژی بالا و طول عمر بسیار زیاد می‌گردد.
این پژوهش در مجله Materials Research Bulletin (جلد 43؛ صفحات 3065-3054؛ سال 2008) منتشر شده استدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -