تبلیغات
نانو - ایران، پیشرفته ترین کشور اسلامی در عرصه فناوری نانو است
زندگی بهتر با نانو

ایران، پیشرفته ترین کشور اسلامی در عرصه فناوری نانو است

شنبه 28 آذر 1388 02:32 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
اخبار نانو ،
کوالالامپور- رئیس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه یو.کی.ام مالزی (UKM) ایران را بیشرفته ترین کشور اسلامی در عرصه فناوری نانو دانست.
پرفسور شهیدان ردیمان روز پنجشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: دانش "نانوفناوری" دانشی نوین و تعیین کننده در قرن حاضر بوده و از این رو بسیاری از کشورها بخش اعظم سرمایه گذاری های تحقیقاتی خود را در این حوزه متمرکز کرده اند.
ردیمان با اشاره به اینکه تاکنون بیشترین سرمایه گذاریها در این عرصه در کشورهای آمریکا، ژاپن، انگلیس و اسرائیل صورت گرفته، افزود: کشورهای اسلامی بویژه هشت کشور در حال توسعه اسلامی موسوم به دی 8 نیز نباید در این مرحله فرصت سرمایه گذاری در این حوزه را از دست بدهند.
وی که در کارگاه آموزشی "نانو فناوری، مرحله مقدماتی" که از سوی انجمن دانشجویان ایرانی در این دانشگاه شرکت کرده بود افزود:با توجه به تحقیقات و شناختی که من از ایران دارم، این کشور در بستر سازی و توسعه زیرساخت های مربوط به این دانش، از 10 سال پیش سرمایه گذاری عظیمی انجام داده و در زمان حاضر از لحاظ بهره برداری از فناوری نانو، تشکیل گروههای تحقیقاتی نانو در سطح ملی و نیز انجام تحقیقات توسعه ای در این زمینه جزو 20 کشور نخست جهان بوده و حتی بسیاری از کشورهای اروپایی را نیز پشت سرگذاشته است.
ردیمان با اشاره به رقابت کشورهای مختلف در این عرصه تأکید کرد: نانو فناوری کاربردهای بسیاری در عرصه های مختلف نظامی، پزشکی، هسته ای، کشاورزی، فیزیک و دیگر حوزه ها داشته و به جرأت می توان گفت که آینده از آن کشورهایی خواهد بود که بتوانند به طور وسیع از این فناوری بهره برداری کنند.
رئیس سابق دانشکده فیزیک دانشگاه یو.کی.ام با اشاره به پیشرفتهای مالزی در عرصه نانو فناوری افزود: مالزی نیز از چند سال پیش سرمایه گذاری خود را در حوزه فناوری نانو را آغاز کرده و این کشور در زمان حاضر پس از سنگاپور مقام دوم در بین کشورهای اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) را داراست.
شهیدان ردیمان با اشاره به لزوم همکاریهای کشورهای اسلامی در عرصه های نوین علمی بویژه نانو فناوری همچنین از تمایل دانشگاه یو.کی.ام برای همکاری با دانشگاههای ایران در این حوزه در چارچوب همکاریهای بین دانشگاهی و نیز امضای یادداشت تفاهم همکاری خبر داد.
کارگاه آموزشی "نانو فناوری؛ مرحله مقدماتی" به همت انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه یو.کی.ام (ISAUKM) و حمایت رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور روز چهارشنبه گذشته در دانشگاه یو.کی.ام مالزی برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی یکروزه، 9 نفر از برگزیدگان این کارگاه به ارائه مقالات علمی- تخصصی در حوزه "نانو فناوری" و کاربردهای آن در عرصه های مختلف علمی از جمله فیزیک، شیمی و پزشکی پرداختند.
در پایان این کارگاه همچنین از تلاشهای دو تن از اساتید برجسته مالزیایی در عرصه نانو تقدیر شد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -