تبلیغات
نانو - عربستان با دانشگاه‌های مطرح دنیا در زمینه فناوری‌نانو همکاری می کند
زندگی بهتر با نانو

عربستان با دانشگاه‌های مطرح دنیا در زمینه فناوری‌نانو همکاری می کند

شنبه 28 آذر 1388 02:30 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
 
دانشگاه علم و فناوری ملک عبداله  ا دعوت از 62 دانشگاه مطرح دنیا، با برخی از آنها مشارکت‌های تحقیقاتی را در زمینه فناوری نانو آغاز کرده ‌است.
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه نانو، در چارچوب توسعه تحقیقات فناوری ‌نانو در زمینه انرژی، دانشگاه علم و فناوری ملک عبداله هر ساله مبلغ 5 میلیون دلار و برای مدت پنج سال به مرکز انرژی پایدار اختصاص می دهد تا در زمینه تحقیقات انرژی پایدار با استفاده از فناوری‌ نانو فعالیت کند.
دست‌اندرکاران مرکز انرژی پایدار معتقدند توسعه مشارکت‌های تحقیقاتی با دانشگاه‌های پیشگام دنیا بسیار حایز اهمیت است و آنها تلاش می‌کنند در این زمینه از مدل همکاری سنگاپور و دانشگاه "ام آی تی" استفاده کنند.
در حال حاضر دانشگاههایی مانند کلمبیا، کمبریج، ییل، کالیفرنیا، پرینستون و... با این مرکز همکاری می‌کنند.
این منابع مالی برای سرمایه‌گذاری در زمینه مواد جدیدی که مواد آیونیک نانوذرات (NIMS) نام دارد و توسط دانشگاه کرنل کشف شده است، صرف خواهد شد.
از NIMS برای جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به الکتریسیته یا گرما استفاده می‌شود. همچنین مرکز انرژی پایدار از این مواد برای تصفیه آب نیز استفاده خواهد کرد.
از طرف دیگر، سرمایه‌گذاری‌های پادشاهی سعودی در زمینه فناوری‌نانو که بیشتر در دانشگاه پادشاهی سعودی (KSU) این کشور انجام می‌شود، به ثمر نشسته و این کشور در این زمینه موفقیت‌هایی کسب کرده است.
موسسه فناوری‌نانوی ملک عبداله اعلام کرد، این موسسه دو پتنت فناوری‌نانو در اداره علایم تجاری و پتنت آمریکا ثبت کرده است.
این دو محصول جدید در مراحل آغازین توسعه خود بوده و حوزه تمرکز آنها نیز مطالعات آب است.
"عبداله آل عثمان" رییس KSU اعلام کرد دولت عربستان سعودی دامنه تحقیقات فناوری و راهبرد اقتصادی خود را بر اقتصاد دانش محور متمرکز کرده است؛ لذا توسعه فناوری نوظهور نانو از اولویت‌های اصلی این کشور به شما می‌رود.
به گفته وی "دره فناوری ریاض"، و یک "پارک علمی در KSU" برای رفع نیازهای صنایع دانش‌محور ایجاد شده که برخی از اهداف تاسیس این نهادها عبارتند از: تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و فراهم کردن بستر توسعه شرکت‌های دانش‌محور زایشی.
همچنین بخش کالبدشناسی دانشکده پزشکی در KSU توسط اتحادیه اروپا و در چارچوب برنامه تحقیقات پزشکی این اتحادیه حمایت مالی شده و این اتحادیه از این بخش خواسته است تا برنامه اعطای بورسیه به دانشجویان به منظور استفاده از فناوری‌نانو برای توسعه سلول‌های بنیادی را ادامه دهد.
بودجه طرح تحقیقاتی نانومواد کارکردی پیشرفته که به دنبال توسعه سلول‌های بنیادی است، حدود پنج میلیون دلار است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -