تبلیغات
نانو - فناوری نانو به کمک ژن درمانی سرطان می آید
زندگی بهتر با نانو

فناوری نانو به کمک ژن درمانی سرطان می آید

شنبه 28 آذر 1388 02:28 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
 
 
دانشمندان با استفاده از فناوری نانو، یک روش درمانی ابداع کرده اند که ژن های ضد سرطانی را به طور گزینشی به سراغ سلول های سرطانی می فرستد.
به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری رویترز، تاکنون این روش درمانی تنها بر روی موش ها آزمایش شده بود، اما هدف این است که این روش درمانی طی دو سال آینده، بر روی انسان ها نیز آزمایش شود.
درصورت موثر بودن این روش درمانی بر روی انسان ها، ساز و کار بسیار هدفمندی در زمینه ژن درمانی سرطان فراهم خواهد شد.
"آندریاس شاتزلاین" محقق سرطان انگلیس مستقر در "دانشکده داروسازی " لندن گفت: این اولین بار است که نشان داده می شود نانو ذرات، تومورها را به شیوه گزینشی هدف قرار می دهند.
شاتزلاین و همکارانش ژن های ضد سرطانی را در ذرات بسیار کوچکی قرار دادند که تنها جذب سلول های سرطانی می شود و به سلول های سالم آسیب نمی رساند. زمانی که، این ذرات جذب می شوند، ژن ها، سلول را وادار به تولید پروتئین هایی می کنند که سرطان را از بین می برد.
این رویکرد می تواند تا حدودی برای افراد مبتلا به سرطان هایی که به دلیل نزدیکی به اعضای حیاتی مانند مغز و ریه ها قابل جراحی نیستند، مفید باشد.
این محقق ابراز امیدواری کرد که این روش درمانی در چند سال آینده برای معالجه بیماران سرطانی مورد استفاده قرار گیرد.
نتایج مطالعه این گروه، در نشریه آن لاین "تحقیق سرطان" منتشر شده است.
ژن درمانی برای معالجه سرطان و سایر بیماری ها یک حوزه تحقیقاتی نویدبخش محسوب می شود، اما چالش اصلی رساندن ژن ها به محل مورد نظر در بدن است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -