تبلیغات
نانو - محققان دماسنج‌های نانومقیاس ساختند
زندگی بهتر با نانو

محققان دماسنج‌های نانومقیاس ساختند

شنبه 28 آذر 1388 01:24 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده

محققان تایوانی، با ایجاد یک ساختار دو جزیی متشکل از نانو تسمه‌ها، دماسنج نانو مقیاس ساختند.

 دماسنج‌های نواری دو فلزی مارپیچی بیش از 200 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و امروزه به شکل دماسنج‌های خانگی معمول و دماسنج‌های مورد استفاده در ابزارهای آشپزی دیده می‌شود.
اکنون گروهی از محققان به رهبری "هائو هی" از دانشگاه "ملی تایوان"، با ایجاد یک ساختار دو جزیی متشکل از نانو تسمه‌های ZnO و بنزونیتریل پلیمریزه شده توسط پلاسما، این فکر را در مقیاس نانو عملی کردند.
این ابزار از روش جدید خواندن دما بهره می‌برد که بر تغییرات جریان الکتریکی عبوری از بخش دوجزیی و محل اتصال مبتنی است.
از روش‌های خواندن مختلفی همچون شکست تابش لیزر، تداخل‌سنجی، پیزورزیستیو، پیزوالکتریک، ظرفیت خازنی، و ترانزیستورهای اثر میدان، برای تشخیص خم‌شدگی بخش دو جزیی استفاده شده است،‌ اما این روش‌ها به طور معمول یا شامل مراحل پیچیده ساخت بوده و یا تنظیمات اُپتیکی زمان‌بری را می‌طلبد.
هائو هی می‌گوید: حسگر دمایی جدید، به دلیل ساخت نسبتاً آسان و اندازه‌گیری دما از طریق خواندن مستقیم جریان الکتریکی، کاندیدای بسیار خوبی برای کلید زنی دمایی و تشخیص ماشه‌ای ( "triggered detection ") است.
وی افزود: ما بر این باوریم، درک تئوری و تجربی که در این مطالعه حاصل شده است، می‌تواند ساخت حسگرها و کلیدها را در مقیاس نانو برای کاربردهایی همچون کنترل دما در نانوالکترونیک و روبش نانودمایی تسهیل کند.
معماری این ابزار برای تصویربرداری یا کلیدزنی دمایی به شکلی آرایه‌مند مناسب است.
به علاوه، با عوض کردن لایه حساس در این ابزار، می‌توان از این فناوری برای ساخت حسگرهای زیستی و شیمیایی بسیار حساس بهره برد.
این پژوهش نتیجه همکاری میان دانشگاه ملی تایوان و مؤسسه فناوری جورجیا در آمریکا است.
نتایج این تحقیق در مجله Nanotechnology منتشر شده است.
منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -