تبلیغات
نانو - روز شمار تاریخ علم در قرنی که گذشت
زندگی بهتر با نانو

روز شمار تاریخ علم در قرنی که گذشت

یکشنبه 29 آذر 1388 01:48 ق.ظ

نویسنده : iran ستوده
گروه اسناد و اطلاع رسانی - انقلاب فناوری های "زیستی" و "نانو"، قرن بیست و یکم را به دنیایی با تعریف نوین از زندگی مبدل ساخت و قرن بیستم، عصر الکترونیک بود که به سایبر انجامید. روز شمار تحولات علمی این عصر گویای تلاش پژوهشگرانی است که سرنوشت دنیای نوین قرن حاضر را رقم زدند.
1900 : علم کوانتوم متولد می شود و ماکس پلانک نشان می دهد که انرژی فقط در بسته هایی بااندازه هایی ثابت وجود دارد.

1903 : اورویل و ویلبررایت موفق می شوند تا با نخستین هواپیمای سرنشین دار پرواز کنند.
درهفدهم دسامبر 1903 پرنده رایت به منزله دستگاهی (یا ماشین) سنگین تر از هوا در کیتی هاوک کارونیای شمالی نخستین پرواز خود را انجام می دهد. در طول 120 پا به پرواز در می آورد.

1905 : آلبرت اینشتن نظریه نسبیت خاص را ابداع و سپس در 1916 نظریه عمومی نسبیت را منتشر می کند.
این نظریه، محدودیت هایی بر طبیعت تحمیل می کند. مثلا هیچ چیز نمی تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند. زمان با شرح نظریه نسبیت خاص آلبرت انشتین در 1905 برای همیشه تغییر می کند.

1912 : آلفرد وگنر نشان می دهد که بخش هایی از لایه زمین به آرامی روی کره زمین در حال حرکت اند و آن را نظریه حرکت قاره می نامد.

دهه 1920 : مکانیک کوانتوم، مطالعه آنچه در داخل و میان اتم ها روی می دهد، شکل می گیرد.

1927 : گئورگ لومتر نظریه انفجار بزرگ ( BIG BANG) که درباره چگونگی شکل گیری سیارات است را ارائه می دهد.

1928 : الکساندر فلمینگ کشف می کند که گروهی از کپک ها ماده ای را تولید می کنند که برخی از باکتری ها را می کشد. بعدهااین ماده به پنی سیلین معروف شد.

1929 : ادوین هابل با موفقیت استدلال می کند که جهان درحال انبساط است.

1930 : لینوس پاولینگ شیمی را با نظریه های مکانیک کوانتومی روزآمد می کند.

1934 : والاس کراترز نایلون را اختراع می کند که کاربردی چند بعدی می یابد از جمله در صنعت پوشاک و از آن می توان از جوراب تا کت بادگیر ساخت.

1934 : کورت گودل نشان می دهد در هر دستگاه ریاضی به اندازه کافی گزاره هایی تصمیم ناپذیر وجود دارد. گزاره هایی که خود آن و نقیض آن هیچ یک قابل اثبات نیست.

1938 : هانس اسپمان مفهوم شبیه سازی یا کپی کردن دقیق از موجود زنده را مطرح می کند.

45 - 1939 : تکنولوژی هسته ای متولد و ساخت بمب اتمی شروع می شود.

دهه 1940 : چارلز ریچارد درو راهی برای تولید و ذخیره پلاسما برای تزریق خون می یابد.

1946 : اتمام ساخت نخستین کامپیوتر الکترونیکی با انیاک. (ENIAC)

1947 : ویلیام شاکلی، والتر بنیامین و جان باردین ترانزیستوری را اختراع می کنند که قطعه اساسی تمام دستگاه های الکترونیکی جدید است.

1951 : باربارامک کلین تاک قابلیت جابه جایی ژن ها را توصیف می کند که اغلب جهش ژنتیکی نامیده می شود.

1953 - 1951 : رزالیند فرانکلین DNA با روش بلورشناسی در معرض تابش اشعه x قرار می دهد و ازاین طریق به کشف ساختمان آن یاری می رساند.

1952 : یوناس سالک واکسن فلج اطفال را می سازد.

1953 : جیمز واتسون و فرانسیس کریک ساختمان DNA را به شکل نردبانی مارپیچی منتشر می کند.
درسال 1953 جیمز واتسون و فرانسیس کریک ساختمان درونی DNA را که اغلب ازآن به اوزالید زندگی یاد می شود نشان دادند. به این ترتیب دانشمندان با دانستن این که واحدهای اولیه کوروموزوم با یکدیگر چگونه ترکیب می شوند، به زودی مسائل ژنتیکی دیگری را هم حل کردند از جمله اینکه چگونه ژن ها دستور ساخت پروتئین و دیگر مواد را می دهند.

1953 : هاری هس ، دن مکنزی ، جیسون مورگان، جی. توزو ویلسون نظریه تکتونیک صفحه ای را وضع می کنند که اساس حرکت قاره ای را تشکیل می دهد.

1957 : روس ها موشک اسپوتنیک رابه فضا می فرستند. عصر فضا در 1957 آغاز شد هنگامی که روس ها قمری مصنوعی به نام اسپوتنیک و به اندازه یک توپ بسکتبال را در مدار قرار دادند.
برنامه فضایی آمریکا بعد از آن آغاز شد که به پیاده کردن نخستین فضانورد روی کره ماه در 1969 انجامید.

1958 : جک کیلبی و رابرت نویس مدارهای مجتمع (IC) را اختراع می کنند که می تواند عملا موتور همه نوع ابزار از ساعت مچی تا ابر کامپیوتر باشد.

1959 : مری و لویس لی کی نخستین فسیل های اجداد انسان را که به وفور زیر خاک های الدووای گورگ تانزانیا بودند از زیر خاک بیرون کشیدند.

1961 : مورای گلمن فرضیه کوارک ها را مطرح می کند، چیزهایی که اجزای اتم را تشکیل می دهند.

1962 : راسل کارسون کتاب بهارخاموش را منتشر می کند که درآن، به کارگیری مواد آفت کش را با مسائل اکولوژیک گره زده بود.
راسل کارسون در 1962 بسیاری از مردم را با مساله محیط زیست آشنا کرد او با چاپ بهار نشان داد چگونه مواد شیمیایی می توانند به محیط زیست آسیب بزنند. این اثراکنون به مفهوم توسعه پایدار منجر شده است.

1964 : ارتوپنزیاس و رابرت ویلسون برای نخستین بار تشعشعات باقی مانده از انفجار بزرگ (انفجار اتمی) را کشف می کنند.

بیستم ژوئیه 1969 : سفینه ماه نشین آپولو 11 روی کره ماه فرود می آید و نیل آرمسترانگ فضانورد نخستین کسی است که بر ماه قدم می گذارد.

1969 : مرکز طرح های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا (ARPA) نخستین شبکه الکترونیکی را ایجاد می کند که دنیای اینترنت و شبکه جهانی وب (WWW) است.
هنگامی که(ARPA) در 1969 شبکه الکترونیکی راایجاد کرد، مفهوم کامپیوتری کردن برخط حداقل در آزمایشگاه های مجزا و دور از دسترس رواج یافت. در 1992 با تولد شبکه جهانی وب، اینترنت به یکسان در دسترس آزمایشگاه و خانه ها قرار گرفت.

1970 : هامیلتون اسمیت و دانیل ناتاتر نخستین روش های DNA ترکیبی را ابداع می کنند که می توانست ژن های موجودات زنده متفاوت را با یکدیگر ترکیب کند.

دهه 1970 : در زمینه فیزیک ذرات بنیادی ، مدل استانداردی شکل می گیرد و می تواند اندر کنش ذرات بنیادی - مثل کوارک ها و لپتون ها - را تبیین کند.

1971 : نخستین دستگاه ریزپردازنده تجاری ساخته می شود.

1981 : بیماری ایدز ( سندرم ناسرایی سیستم ایمنی) شناخته می شود.

1983 : کری مولیس روش واکنش زنجیره ای پلیمری را کشف می کند که ترتیب ژن های متوالی را ساده یا نظم قطعات موجود در توالی های ژنی را آسان تر می کند.
برای مطالعه هر ژن به کپی یا نمونه ای از آن نیاز است و کری مولیس در 1983 روشی پیدا کرد که آسان تر بتوان به زنجیره های پلیمری واکنشی PCR رسید. به کمک این روش تولید و استخراج اثر انگشت ژنتیکی میسر شد که می توانست در آزمایشگاه ها یا دادگاه ها به عنوان سند قانونی به کار رود.

1985 : سوراخ لایه ازون برفراز جنوبگان (قطب جنوب) کشف و باعث شکل گیری وضعیت غم انگیزی در مورد اثر فعالیت های انسان بر محیط زیست می شود.

1990 : طرح ژنوم انسانی با هدف کشف تمام توالی های کوروموزوم های انسان آغاز می شود.

1990 : سی جی اگو پدیده ( BOLD ) را توصیف می کند که همان روش اف.ام.آر.آی است، روشی که فعالیت های مغزی را ضبط و ثبت می کند.

1991 : دو راه پیما "اتزی" نخستین آدم یخی آلپ را کشف می کنند که متعلق به 5300 سال پیش بود.این قدیمی ترین پستاندار منجمد شده است که تاکنون پیدا شده است.

1992 : شبکه های جهانی وب در CERN.WWW.NET به نمایش گذاشته شد.

1993 : اندرو وایلز اثبات آخرین قضیه فرما را اعلام می کند که بیش از 350 سال ریاضی دانان را مشغول کرده بود.

1995 : ماده چگال بوز- اینشتین که شکل جدیدی از ماده به شمار می آید در آزمایشگاه ساخته می شود.

1995 : سووگوو کنت کمفاس اختلال RNA را کشف می کند که می تواند جلوی ژن های خاص را بگیرد.

1997 : یان ویلموت و کیت کمپل، گوسفندی از سلول های بزرگ شبیه سازی می کنند.
دربهار 1997 یان ویلموت و کیت کمپل گوسفندی از سلول های بزرگ شبیه سازی شده به نام دالی را به جهان عرضه می کنند. سپس دانشمندان خوک را مشابه -سازی می کنند به امیداینکه بتوانند از اندام آن ها برای انسان بهره برداری کنند، دیگرموجودات زنده مشابه سازی شده، قورباغه، موش و بسیاری از موجودات دیگر است.

1997 : عمر جهان 13 تا 14 میلیارد سال، برحسب نرخ انبساط و گذران عمر عالم ( ثابت هابل) تخمین زده می شود.

1998 : جان گرهارت و جیمز تامسون به طورمستقل سلول های ساقه ( در حالت جنینی ) را رشد می دهند تا آن را برای ساخت هر نوع سلول دیگری به کار بگیرند، از سلول استخوان تا سلول های ماهیچه و نورون.

منبع : نشریه ساینسدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -